In tijden van polarisatie, wantrouwen en onrust weet vierdejaars muziektheaterstudent Sem Konijn precies waar hij zijn vinger moet leggen: op de zere plek van onze hedendaagse politiek. Populisme voor Dummies, zijn afstudeervoorstelling aan Codarts Rotterdam, is allesbehalve een schoolproject. Het is een professioneel en urgent staaltje muziektheater dat het hoofd én het hart aanspreekt.

Wat op papier klinkt als een luchtige cursus – een handleiding voor populisme – groeit in de praktijk uit tot een verbluffend gelaagde, theatrale ervaring. Sem neemt zijn publiek mee in een wervelwind van taal, muziek, humor en maatschappijkritiek. Het tempo ligt hoog, de energie is voelbaar, en het vakmanschap spat ervan af. Met een mix van spoken word, cabaret, zang en politieke analyse laat Sem zien hoe populisme werkt: hoe het inspeelt op emoties, angst mobiliseert, en zichzelf presenteert als enige redder in tijden van crisis. Hij doet dat met een flinke dosis zelfspot, messcherpe teksten en een theatrale flair die je zelden ziet bij een afstudeervoorstelling. Zijn performance is helder gestructureerd, maar voelt nooit voorspelbaar.

Wat écht opvalt is zijn vermogen om balans te houden tussen kritiek en empathie. Dit is geen goedkope afrekening met ‘de ander’. Integendeel: Sem maakt invoelbaar waarom populisme aantrekkelijk is, waarom mensen zich gehoord willen voelen, en wat er gebeurt als die behoefte wordt misbruikt. Het is scherp, maar niet bitter. Kritisch, maar niet cynisch. De voorstelling is muzikaal ijzersterk. Onder leiding van Rosite van der Woude (keys) en met ondersteuning van onder meer Randy Klouwer (bas), Ehran Ruinard (drums) en Mascha Hoogendoorn (klarinet), krijgt elk muzikaal moment precies de juiste toon: van intiem tot explosief. De backing vocals van Julia Bronkhorst en Lotte van der Made voegen een warme gelaagdheid toe.

Wat Populisme voor Dummies extra krachtig maakt, is de humanistische ondertoon. Ja, het gaat over politiek. Ja, het gaat over manipulatie. Maar in de kern stelt Sem één centrale vraag: hoe blijf je in verbinding met anderen in een wereld vol tegenstellingen? Zijn antwoord is simpel, maar doeltreffend: zorg voor elkaar. De slotmomenten van de voorstelling zijn verstild, bijna breekbaar. Geen grote finale, maar een oproep tot menselijkheid – zacht, maar onontkoombaar.

Sem Konijn bewijst met deze voorstelling dat hij niet alleen een getalenteerd performer is, maar ook een scherp denker en geëngageerd maker. Zijn stem is er één die gehoord moet worden – niet alleen op Codarts, maar ook daarbuiten. Populisme voor Dummies is een mini-meesterwerk: grappig, pijnlijk herkenbaar, verrassend hoopvol en bovenal: urgent. Wat Sem op het toneel brengt, is niet alleen theater – het is een gesprek dat gevoerd moet worden.

Een indrukwekkende, actuele en ontroerende voorstelling die laat zien waar theater toe in staat is. Laat deze voorstelling een begin zijn – en geef haar een leven ná het eindexamen.

Cast:

Arthur (later Sem) Sem Konijn
Ingrid Rosite van der Woude (keys + MD)
Robert-Jan Randy Klouwer (basgitaar)
Henk Ehran Ruinard (drums)
Suzan Mascha Hoogendoorn (klarinet)
Backing vocal 1 Julia Bronkhorst
Backing vocal 2 Lotte van der Made

Crew:

Coaching Elise Berends, Rosite van der Woude, Hanneke Bax
Productie Adriana Sa Gonçalves, Sem Konijn
Productie assistentie Isolde van Meerten, Puck de Weerd
Geluid Marco Koeman
Licht Joost Klaver
Kostuum advies Ruben Breed