Vrijdagavond 19 december ging de kerstmusical van Schouwburg De Lawei in Drachten in première. Het is ondertussen een heuse traditie, voor de negende keer nam lokaal talent uit Drachten en omgeving het publiek mee in een magisch en avontuurlijk kerstverhaal. Alle spelers komen op het podium voorbij voor de voorstelling begint. Kinderen en volwassenen, in een lange rij lopen ze voor het gordijn langs in hun kleurrijke kleding. Van sommige koppies is de spanning af te lezen.
Het verhaal begint met een scene van oma en kleindochter Mette Prins. Oma leest een kerstverhaal voor, waarna de voorstelling echt begint. We worden meegenomen naar het Koninkrijk van Kapkar, waar prinses Odelia wanhopig op zoek is naar haar droomprins. In het Rijk wonen een heleboel dieren en sprookjesfiguren, zij spelen allemaal een verrassende rol in het verhaal. Roodkapje, Doornroosje, Rapunzel, Hans en Grietje, ze komen allemaal voorbij. Net als Prik de egel en John de wolf.
Tijdens een 10-minuten gesprek van vader met de juf van Mette, blijkt dat Mette wel erg vaak wegdroomt. Moeder is overleden en vader heeft een nieuwe vriendin, Marije, waar Mette niet erg gelukkig mee is. Ze gaat vaak op in haar eigen wereldje. Kan ze misschien ook dit verhaal de goede kant op sturen? Via de echoput komen de sprookjesfiguren in de echte wereld terecht en ontmoeten ze Mette, oma en de rest van de familie. Prinses Odelia heeft haar prins Philip ontmoet, maar ziet vader Pieter Prins ook wel zitten. Wat volgt is een humoristisch, bij tijden doldwaas avontuur op zoek naar de ware.
Uiteraard kan ook dit kerstverhaal niet zonder boze koningin en een giftige appel. Een bal en een liefdeskus, een prachtige bruiloft, het zijn allemaal ingrediënten voor een prachtig kerstverhaal waarvan we natuurlijk niet alle details en het verloop willen verklappen.

Er zitten in de voorstelling tal van humoristische verwijzingen en grapjes. Vader Pieter Prins is Hoofd Airfryers Philips, de prins heeft Philip en Stuntel het konijn doet zijn naam al eer aan bij de opkomst. Het sprookje is ook bij de tijd, want de geliefden gaan eerst op date om elkaar beter te leren kennen. Sukerbôle, Berenburg, nagelkaas; de Friese specialiteiten ontbreken niet en het laweitje met lekker eten zorgt er voor dat je niet vergeet dat je in Drachten in het theater zit.
Het spel en de zang van de acteurs is uitstekend. Mette zingt prachtig tijdens een lied samen met haar vader, en ook de volwassen acteurs zingen uitstekend. De jeugd, die voornamelijk de bosdiertjes speelt, doen dit vol overgave en met humor. Ze zitten stuk voor stuk goed hun rol. De scene van het bal, waar iedereen op het toneel staat is erg mooi om te zien. Je voelt de energie als er door iedereen samen gezongen wordt. De kostuums zijn stuk voor stuk prachtig. De dieren zijn kleurrijk en zien eruit om op te vreten. En de prins is niet te missen in zijn blauwe kostuum met enorme hoed.
In de hal van De Lawei zagen we een foto hangen van het Kunstwerk Kapkar aan de A7 bij afslag 29. Het blijkt de inspiratiebron van regisseur Wilma Hoonstra voor de familievoorstelling. Het is geïnspireerd op oude poorten bij steden en we herkennen het direct op het toneel als we het kasteel zien. Een geslaagde verwijzing.
Het publiek heeft het naar de zin, want er wordt regelmatig gelachen om een grapje op het toneel en er wordt flink geapplaudisseerd. Na afloop volgt een staande ovatie, meer dan verdiend wat deze recensent betreft. Het verhaal is leuk en onderhoudend, het spel en de zang prima in orde. Leuk voor kinderen én volwassenen. Een beetje cheesy en voorspelbaar? Ja, uiteraard, dat ook. Maar dat hoort nu eenmaal bij een goed kerstverhaal!
Zoek je nog een leuke activiteit voor het hele gezin waar je gegarandeerd vrolijk van wordt? Ga dan vooral deze voorstelling bekijken.
Er was eens… is nog te zien tot en met 28 december in Schouwburg De Lawei in Drachten. Lawei.nl/kerstmusical
Bianca Grutter
Geef een reactie